Fotokopi Makinenizi Değerlendirmek için 7 Faydalı Bilgi

Hemen hemen dünyadaki her ofis bir fotokopi makinesi kullanır. Bir iş fotokopi makinesi, evrak işleriyle uğraşmak ve farklı departmanlar veya personel arasında dağıtılmak üzere kopyalar yapmak için gereklidir. Dijital belgeler çağında bile, birçok şirket güvenlik nedenleriyle hala basılı kopyaları kullanıyor.
 
Bununla birlikte, tüm fotokopi makineleri aynı şekilde yapılmaz. Ve ticari bir fotokopi makinesi ile ev kullanımı için bir yazıcı arasında büyük bir fark vardır.
 
1. Toplam Çıktı Sayısı
Bir iş fotokopi makinesi, kullanım ömrü boyunca çok fazla hacimden geçer. Daha büyük fotokopi makineleri yazdırmak, fakslamak ve diğer birçok işlevi gerçekleştirmek için kullanılır.
 
Her kullanıldığında, bir kişinin düğmelere basması veya aşınmaya ve yıpranmaya neden olabilecek bir dokunmatik ekranı etkinleştirmesi gerekir. Ayrıca makinenin içinde gerçekleşen tüm farklı mekanizmalar vardır.
 
Tüm bu kullanımları herhangi bir sorun geliştirmeden halledebilecek ticari bir fotokopi makinesi satın aldığınızdan emin olun. Bu ilk makinenizse, yerel matbaanızdaki ortalama baskı hacminizi gözden geçirin. Fazladan bir koruma katmanı için fotokopi makinenizde uzatılmış garanti almak için biraz fazladan ödeme yapın.
 
2. Siyah Beyaz ve Renkli
Renkli yazdıran bir fotokopi makinesi satın alabilseniz bile, işiniz için her zaman gerekli değildir. Pazarlama materyallerinin, sunumların veya tam renkli görüntülerin kopyalarını oluşturmadığınız sürece, siyah beyaz bir fotokopi makinesi almanız daha iyi olur.
 
Yeni bir renkli mürekkep kartuşu için mürekkep maliyeti 200 ila 300 TL arasında değişebilir. Karşılaştırıldığında, bu maliyetin yarısına standart bir siyah mürekkep kartuşu alabilirsiniz. Ek olarak, siyah beyaz yazdırma genellikle renkli yazdırmadan çok daha hızlıdır.
 
Renkli bir fotokopi makinesini yalnızca, tüm avantajlarından yararlanacağınızı biliyorsanız satın alın.
 
3. Ticari Fotokopi Özellikleri
Çoğu durumda, bir iş fotokopi makinesi yalnızca bir fotokopi makinesi değildir. Çoğu zaman, standart ofis ekipmanınız, iş akışınıza fayda sağlayacak çok sayıda işlevle birlikte gelir. Birçok modern fotokopi makinesi, dizüstü bilgisayarınızı veya bir USB aygıtını doğrudan makineye takmanıza da olanak tanır.
 
Örneğin, bir Xerox Workcentre, yüksek baskı hızına sahip ultra hızlı bir yazıcı fotokopi makinesidir. Her ay yazdırılan 22.000 sayfaya kadar işleyebilir. Kopyalar 600 x 600 dpi'ye kadar yapılabilir.
 
Ama bekleyin, dahası var. Kablosuz yazıcı olarak kullanılabilir, evrakları tarayabilir ve belgeleri fakslayabilir. Tek bir işlevi olan bir makineden daha pahalı olabilir, ancak ofisinizde zamandan ve yerden tasarruf etmenize yardımcı olur.
 
FİYATLARI KARŞILAŞTIR
4. Depolama Seçenekleri
Çoğu kişi dahili depolamayı bir fotokopi makinesiyle ilişkilendirmez. Ancak, sabit sürücü takılı bazı modeller vardır. Belgelerin kopyalarını saklamak veya belgeleri başka bir cihaza aktarmak için kullanabilirsiniz.
 
Sabit sürücülü bir fotokopi makinesi istemenizin bir nedeni, şablon stili belgeleri saklayabilmenizdir. Önemli formlara ve kontrol listelerine otomatik olarak erişmek için hangi cihazı kullanırsanız kullanın.
 
Ek olarak, dahili depolama, çevrimiçi bir ağ ile kullanıldığında cihazınızı daha verimli hale getirecektir. Yine de yazdırılacak dosyaları indirmesi gerekecek olsa da, ağla ilgili bir sorun olması durumunda bunlara erişimi hemen kaybetmeyecektir. Bu, özellikle tüm çalışmalarınız normalde bulutta depolanıyorsa faydalıdır.
 
5. Kablosuz Bağlantı
En son kopyaların hepsinde bir tür kablosuz yazdırma özelliği vardır, bu nedenle kopya yapmak için dizüstü bilgisayarınızı yanınıza almanıza gerek yoktur. Bu, üretkenliği artırır ve iş akışınızı kolaylaştırır. Bir mobil cihazdan kopyalamayı çok daha kolay hale getirebilen Bluetooth özellikli modeller de vardır.
 
Satın aldığınız fotokopi makinesinin bir tür yerleşik ağ güvenlik sistemine sahip olduğundan emin olun. İstediğiniz son şey, önemli belgelerinizin yanlış yönlendirilmiş bir bilgisayar korsanı tarafından kaçırılması veya kopyalanmasıdır.
 
6. Bütçe
Elbette, önemli bir satın alma işlemi yaparken işletmenizin bütçesi her zaman bir endişe kaynağıdır. Bir girişim, tüm ekipmanlarına 10.000 ABD Doları kadar az veya 125.000 ABD Doları kadar harcama yapabilir.
 
Ortalama bir fotokopi makinesi size yaklaşık 1.500 dolara mal olacak. Ancak, daha yüksek dereceli ticari markalar bu miktarın on katına mal olabilir. Her şey sahip olduğu kaliteye ve gelişmiş özelliklere bağlıdır.
 
Daha pahalı bir fotokopi makinesini tercih ediyorsanız, maliyeti finanse etmeyi düşünün. Yüksek bir hacmi kaldırabilecek ve yakın gelecekte kar elde etmeyi bekleyen bir şeye ihtiyacınız varsa buna değer olabilir. Ancak, tasarruf etmek istiyorsanız kullanılmış ekipman satın almaktan korkmayın.
 
7. Marka
Birden fazla marka aynı tip ekipmanı üretip satsa bile, aralarında her zaman farklılıklar vardır. Güvenli oynamak için, çok fazla incelemesi olmayan bilinmeyen markalardan kaçınmaya çalışın. Size değerinden daha fazla sorun çıkarıyorsa, biraz para biriktirmeye değmez.
 
Uzun bir mükemmellik geçmişine sahip en iyi fotokopi markalarından bazıları HP, Canon, Xerox ve Sharp'tır.
 
HP fotokopi makineleri, mürekkebin maliyeti yüksek olsa da, yüksek kaliteli baskılar üretir. Canon fotokopi makineleri hızlı ve verimli yazdırır, ancak alt uç modellerinin baskı kalitesi şüphelidir.
 
Xerox fotokopi makinelerinin kullanımı kolaydır ve yüksek baskı hızlarına sahiptir. Ancak, bazı kullanıcılar kötü müşteri hizmeti bildirdi. Bu arada, satın almaları pahalı olsa da Sharp fotokopi makinelerinde tonerleri ve kağıtları değiştirmek kolaydır.